Kereszttűzben a vallomások – büntetőjogász a Till Tamás-ügy jogi kérdéseiről
F. Jánosnak tanúként igazmondási kötelezettsége volt, gyanúsítottként azonban már nincs.
Terrorcselekmény elkövetésének lehetősége is felmerült Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök politikai és jogi felelősségének vizsgálata közben. Balsai István feltételezése szerint 2006-ban a tömegoszlatással kapcsolatos eseményeket a rendőrfőkapitány egyeztette a miniszterelnökkel.
„Vizsgálódásom során arra a következtetésre jutottam, hogy noha október 23-a a legdurvább jogsértések szimbóluma, mégis inkább egyik elemének, vagy akár csúcspontjának tekinthető annak a folyamatnak, ami a Gyurcsány-kormány erőszakos és paranoid hatalomakarását jellemezte” - olvasható a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök politikai és jogi felelősségének vizsgálatát vezető miniszterelnöki megbízott, Balsai István levelében. A 2011. március 15-i keltezésű dokumentumot hétfőn tették közzé a parlament weboldalán.
Balsai szerint „a Gyurcsány-kormány folyamatosan és fokozatosan fenntartott egy állandó és konspiratív elemektől sem mentes veszélyérzetet, ami megkívánta a megerősített és folyamatos rendőri jelenlétet, ellenőrzéseket”. Sajtónyilatkozatok alapján a megbízott megemlíti: „a motivációra és a felsorolt események láncolatára tekintettel felvetődhet a Btk. 261 .§-a (1) bekezdés b) pontjában megfogalmazott terrorcselekmény elkövetésének lehetősége is”.
Az alkotmánybíró Balsai István álláspontja szerint a 2006-os események során a rendőri vezetők csak legfelsőbb politikai utasítás és jóváhagyás alapján adhattak parancsot, illetve tűrhettek el „a magukat és a testületet ilyen példátlan módon kompromittáló cselekményeket”. Balsai István leszögezi: „mindez szükségszerűvé és elkerülhetetlenné teszi a magyar Alkotmány szerint felelős miniszterelnök politikai és jogi felelősségének a vizsgálatát”.